04 OTWORZONY POD STOPAMI ŚWIAT

Książki, dzięki moim rodzicom, towarzyszyły mi od najmłodszych lat, chociaż ze wstydem przyznam, że nie zawsze byłam ich wielkim fanem. Rodzice czytali mi bardzo dużo odkąd tylko pamiętam – ale w końcu nadszedł moment, w którym zrobiłam się za duża na to, aby dorośli głośno odczytywali mi bajki. Wówczas, zamiast kontynuować czytanie samodzielnie, odstawiłam książki na półkę.

Zmiana nadeszła dopiero w na przełomie szkoły podstawowej i gimnazjum, kiedy odkryłam, że większość najpiękniejszych filmowych romansów powstała na podstawie książek. Wtedy „przepadłam”! Od tamtego momentu czytam bardzo dużo. Głównie romanse, thrillery, kryminały – chociaż zdarza mi się czytać również książki dokumentalne.

Czytam książki, ponieważ gdy w to wchodzę, wtedy otwiera się pod moimi stopami cały świat. W jednym momencie mogę być w deszczowej Polsce, a chwilę potem biegać po plażach słonecznej Hiszpanii, walczyć z żołnierzami AK podczas Powstania Warszawskiego czy skradać się uliczkami Nowego Jorku. Do tego mogę przeżywać sytuacje, których w inny sposób nie przeżyję. Wiem, że jest wiele wspaniałych czynności, które relaksują i umilają czas, ale chyba nic nie pobije wiosennego popołudnia na ławce w parku z książką w ręku i śpiewem ptaków w tle, lub zimowego wieczoru w ciepłych skarpetach, pod kocykiem, z kubkiem gorącej kawy i książką.

Czytanie książek znacznie poprawiło moją ortografię i stylistykę, z którą miałam zawsze bardzo duży problem. Do tego przeczytane biografie różnych, wspaniałych osób, takich jak Stanisława Leszczyńska czy ludzi, którzy przeżyli wojnę i obozy koncentracyjne, otworzyło mi oczy na różne prawdy historii i świata.

Co więcej, książki stanowczo uwrażliwiają – na zło, na dobro, na piękno. Moim zdaniem, nie da się przejść obojętnie np. nad książką Jerzego Szczygła pt. Nigdy Cię nie opuszczę, gdzie opis miłości braci, biedy i głodu jest tak przejmujący, a jednocześnie uniwersalny, że otwiera oczy na cierpienie innych, zwłaszcza jeśli są to dzieci.

Uważam, że książki stanowczo dają dużo dobrego i im wcześniej ludzie po nie sięgają, tym więcej z nich skorzystają, ponieważ ukryta w nich wiedza nie przemija, ale zostaje w człowieku i zawsze można do niej sięgnąć.

Z.